2008-10-23 11:06:40

Nowa strona www

Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną internetową

pozostałe aktualności


Zobacz

rzetelna_firma.jpg

Fasola

Fasola jest rośliną jednoroczną. Owocem fasoli jest strąk, w których mieści się od kilku do kilkunastu nasion w różnych barwach, niekiedy pstrych. W uprawie znajduje się około 20 gatunków i około 540 odmian, różniących się długością okresu wegetacji, barwą , smakiem, kształtem strąków i nasion.

Wysuszone strąki fasoli mają barwę kremowożółtą. Suche nasiona lub niedojrzałe strąki wraz z nasionami są cennym warzywem zawierającym znaczne ilości białka. Poza tym są bogate w sole mineralne, zwłaszcza fosforu i wapnia oraz witaminy przede wszystkim z grupy B. Posiadają stosunkowo wysoką wartość kaloryczną - 100 g suchych nasion daje około 250 kalorii.

Fasola pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie uprawiano ją na długo przed przybyciem Kolumba. Pierwsze wzmianki o uprawie fasoli w Europie pochodzą z 1542 r. W Polsce fasola była znana i uprawiana począwszy od XVI wieku, początkowo na "ziarno", potem także " z łupinami gotowana", a więc szparagowa.

Fasola jest rośliną ciepłolubną. Nasiona kiełkują dopiero w temperaturze 110C.Najlepiej rozwija się w temperaturze 20-250 C. Wymaga stanowiska słonecznego - osłoniętego od wiatru, żyznej gleby, przewiewnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

W województwie świętokrzyskim najkorzystniejsze warunki do uprawy fasoli istnieją w jego południowej części. W latach osiemdziesiątych blisko 50% areału uprawy fasoli całego województwa znajdowało się w gminie Nowy Korczyn.

Uprawę fasoli można uznać za jedną z najstarszych upraw na Ponidziu.

Działanie i zastosowanie fasoli

Lecznicze właściwości fasoli znane były od bardzo dawna. Proszkiem z wysuszonych strąków posypywano chore miejsca na skórze ( świeże oparzenia, egzemy i rany), odwary i wyciągi stosowano przeciwko cukrzycy. W lecznictwie ludowym stosuje się ją w chorobach nerek, pęcherza, nadciśnieniu i gośćcu. Obecnie w użyciu są odwary z rozdrobnionych strąków fasoli , często w mieszankach z innymi surowcami, przeciwko cukrzycy, jako środki moczopędne , a pomocniczo w chorobie reumatycznej i niektórych schorzeniach skórnych.

Odwar ze strąków fasoli

3-4 łyżki rozdrobnionych strąków zalać 2 szklankami ciepłej wody, pozostawić na 3 - 5 godz. Do spęcznienia, następnie gotować pod przykryciem 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklanki między posiłkami jako środek moczopędny oraz pomocniczy w chorobie reumatycznej i dnie.

Zioła przeciwkamicowe

Zmieszać po 50 g rozdrobnionych strąków fasoli i liści borówki czernicy oraz po 20 g liści mącznicy lekarskiej, ziela fiołka trójbarwnego, znamion kukurydzy i kwiatów wrzosu. Zalać 1 łyżkę ziół 1 szklanką wody gorącej i gotować łagodnie pod przykryciem 2-3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić po 1 szklance ciepłego odwaru 2-3 razy dziennie między posiłkami - zapobiegawczo, gdy analiza moczu wykazuje obecność składników mineralnych (szczawiany, fosforany).

Zioła w podagrze

Zmieszać po 30 g strąków fasoli, kwiatów pierwiosnka, słomy owsianej, liści brzozy i liści czarnej porzeczki. Zalać 3 łyżki ziół 2 1 szklanki wody ciepłej i postawić pod przykryciem na parze na 30 min. Odstawić na 5 min i przecedzić. Pić porcjami w ciągu dnia między posiłkami. Przepisy: A. Ożarowski, W. Jaroniewski " Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie"

Według czeskich autorów J. Volak i Iiri Stodola do celów leczniczych służą same dojrzałe strąki, z których wyłuskano nasiona. Strąki powinny być słomkowożółte, bez brunatnych plam, dobrze wysuszone. Zawierają one aminokwasy ( argininę, asparaginę), witaminę C, sole mineralne, skrobię. Działają moczopędnie i obniżają poziom cukru we krwi. Wchodzą w skład mieszanek ziołowych używanych w przypadku chorób nerek oraz gośćca. Zmielone nasiona dają takie same wyniki. Mączka fasolowa służy do sporządzania ciepłych kataplazmów w przypadku uporczywych egzem. Fasola jest ,oczywiście , nie tylko surowcem zielarskim. Ma zastosowanie w kuchni jako popularne urozmaicenie jadłospisu. My również proponujemy swój przepis: Naleśniki z fasolą.